Szkolenie chemiczne kadetów w ZSEiT

[10.01.2020]

Zgodnie z planem szkolenia w dniu 9 stycznia br. odbyło się szkolenie chemiczne kadetów drugiego rocznika w zakresie zakładania i zdejmowania maski przeciwgazowej MP-1 czyli maski nazywanej popularnie „słoń”.

Obecnie na wyposażeniu Wojska Polskiego są nowoczesne maski MP-5, ale zasada działania jest taka sama. Na założenie masek są normy czasowe. Przy odpowiednim treningu są one do zaliczenia.

Szkolenie chemiczne jest jednym z elementów szkolenia bojowego. Kadeci przygotowują się już do majowego obozu szkoleniowego, gdzie będą zakładać FOO, czyli Filtracyjną Odzież Ochronną i maski MP-5. Wszystkie te elementy składają się na ISOPS, czyli Indywidualne Środki Ochrony Przed Skażeniami. Na współczesnym polu walki trzeba być przygotowanym na wszystko.