Strona głównaSzkolne aktualności › KOMÓRKOMANIA w ZSEiT

Szkolne aktualności
KOMÓRKOMANIA w ZSEiT

[09.03.2020]

W tym roku Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku po raz kolejny wziął udział w akcji KOMÓRKOMANIA organizowanej razem z fundacją DKMS, która nawołuje do zaoferowania niewielkiej cząstki siebie, czyli komórek swojego ciała, aby uratować komuś życie.

5 marca 2020 roku zarejestrowane zostały 24 nowe osoby, które świadomie podjęły decyzję, że są gotowe na niesienie pomocy. Można sobie zadać pytanie, czy to nie za mało, czy to miało sens? Odpowiedź jest jedna – BYŁO WARTO, ponieważ każda nowa osoba w rejestrze to jedna szansa na znalezienie genetycznego bliźniaka. Dodatkowo, nie każdy może zarejestrować się jako potencjalny dawca. Okazuje się, że wiele schorzeń, czasami bardzo prozaicznych, wyklucza chętne osoby z dalszej rejestracji. Tak było wielokrotnie podczas tej akcji.

 

Głównym celem projektu była edukacja i rozpowszechnianie informacji na temat dawstwa wśród uczniów szkoły i mieszkańców. Cały projekt składał się z trzech części. Pierwsza część przeprowadzana była przez nauczycieli - wychowawców w klasach najwyższych, którzy z pomocą przygotowanych przez fundację materiałów przeprowadzili zajęcia poruszające problem dawstwa, obalające mity, prezentujące typowe obawy i wątpliwości oraz zachęcające do rejestracji w bazie potencjalnych dawców. Następny filar obejmował promocję akcji rejestracji potencjalnych dawców i był przeprowadzony przez uczniów wolontariuszy. Zadaniem uczniów było poinformowanie szkolnej społeczności, rodziny i znajomych o planowanej akcji. Uczniowie stworzyli stoisko, gdzie zainteresowane osoby mogły uzyskać wszystkie informacje na temat dawstwa. Trzeci etap to Dzień Rejestracji, który odbył się w czwartek 5 marca 2020 r. w siedzibie szkoły z pełnym wsparciem fundacji DKMS.

 

Bardzo się cieszymy, że wzrosła świadomość uczniów o potrzebie niesienia pomocy. Ogromnie jesteśmy wdzięczni wszystkim wolontariuszom, którzy byli gotowi poświęcić swój czas w czwartkowe popołudnie. Ale największe podziękowania ślemy do naszych nowych, świadomych i chętnych do pomocy potencjalnych DAWCÓW.

DZIĘKUJEMY!


Bookmark and Share

‹ cofnij drukuj do góry