Strona głównaSzkolne aktualności › Powrót uczniów ZSEiT z Rimini

Szkolne aktualności
Powrót uczniów ZSEiT z Rimini

[06.06.2019]

Słoneczna pogoda powitała na lotnisku Warszawa Modlin uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku wracających z Włoch.

15 uczniów technikum kształcącego w zawodach technik agrobiznesu i technik przetwórstwa mleczarskiego realizowało w dniach 20-31 maja 2019 praktyki zawodowe w zakładach przetwórstwa spożywczego w ramach projektu „Aktywni zawodowo w Europie” współfinansowanego ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+. 

Wraz z ich powrotem powoli kończy się druga tura projektu realizowanego w ZSEiT, którego głównym celem było podniesienie kompetencji zawodowych, społecznych i nabycie konkretnych umiejętności preferowanych przez pracodawców na lokalnym, regionalnym, krajowym czy też europejskim rynku pracy.

Praktyki zawodowe w Rimini były punktem w projekcie, na który uczniowie czekali kilka miesięcy. Czas ten wypełniony był zajęciami językowymi, kulturoznawczymi oraz doradczymi przygotowującymi do wyjazdu. Same praktyki odbywały się w różnych zakładach – od ciastkarni, lodziarni po zakłady przetwórstwa warzyw i owoców. Godziny pracy też były różne. W większości miejsc panowała przyjazna, sprzyjająca pracy atmosfera. Młodzież komunikowała się na wiele sposobów – wykorzystywała język angielski, włoski, a i migowy :) Nie można powiedzieć, że praca była lekka, ale nikt tego nie obiecywał :) Uczniowie potrafili uformować tysiące croissantów, przebrać masę skrzynek karczochów, truskawek czy czereśni, przygotować do transportu mnóstwo lodów.

Warto wspomnieć, że młodzież miała również możliwość aktywnego wykorzystania wolnego czasu. Ponieważ pogoda była daleka od typowej dla „słonecznej Italii”, każdą wolną chwilę bez deszczu uczniowie spędzali na spacerach po pięknym Rimini, zakupach, siatkówce na plaży czy relaksowaniu się w pokojach, w wygodnym hotelu nad samiutkim morzem. Uczniowie żartują, że na ich cześć odpalono na plaży pokaz fajerwerków, które miasto zorganizowało na początek letniego sezonu. Uczniowie na pewno nie zapomną widoków z pobytu w San Marino, małego państwa w państwie, do którego udali się dzięki włoskiemu partnerowi Sistema Turismo, który za każdym razem stara się umilić czas, tak by nie za bardzo zatęsknić za domem.

Uśmiechnięci i pełni przeróżnych wrażeń praktykanci wrócili do domów bogatsi o doświadczenia, które zostaną na długo w pamięci. Na pytanie, za czym tęsknili najbardziej, odpowiadają: za schabowym. Młodzież stwierdziła, że makaronów nie tknie przez długi, długi czas :) 

Dziękujemy Giadzie, Stefano, Stratosowi, Kasi, Karolinie i Tsveti za wspaniałą opiekę i troskliwość. 

Zapraszamy do prześledzenia relacji z pobytu na stronie ZSEiT i na portalu społecznościowym facebook.

 


Bookmark and Share

‹ cofnij drukuj do góry