Strona głównaSzkolne aktualności › Licealiści z ZSEiT na stacji meteorologicznej

Szkolne aktualności
Licealiści z ZSEiT na stacji meteorologicznej

[05.06.2019]

Dnia 03.06.2019 uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku pod kierunkiem nauczycielki geografii p. Barbary Żak gościli na Stacji Kompleksowego Monitoringu Środowiska „Wysoczyzna Elbląska”. Stację tę prowadzi uczeń ZSEiT Maciej Szulfer.

Uczniowie klasy II LO mieli okazję zapoznać się z podstawowymi przyrządami meteorologicznymi, przybliżono im techniki pomiarów zarówno meteorologicznych, jak i zintegrowanego monitoringu środowiska.

Pierwszym punktem zajęć był ogródek meteorologiczny, w którym po krótkiej prelekcji uczniowie mogli samodzielnie dokonać pomiarów i obserwacji meteorologicznych. Odczytywali dane z różnego rodzaju termometrów, wiatrowskazu, psychrometru oraz higrometru. Po zajęciach w ogródku młodzież udała się do budynku, w którym Maciej zaprezentował proces gromadzenia i przetwarzania danych pomiarowych i system obsługi automatycznej stacji pomiarowej. Uczniowie zapisywali i interpretowali wyniki uzyskanych pomiarów na specjalnych dziennikach meteorologicznych. Następnie gospodarz stacji zabrał młodzież na krótką wycieczkę po wysoczyźnie, gdzie omówił morfologię terenu oraz doprowadził do punktów pomiarowych zlokalizowanych w lesie. Na pierwszym z nich pokazał, jak zmierzyć poziom zwierciadła wód gruntowych za pomocą piezometrów. Na drugim, na punkcie poboru próbek opadu podkoronowego i roztworów glebowych, opowiedział jak odbywa się pobór próbek, a także co się dzieje z opadem po zetknięciu z koronami drzew i jak zmieniają się jego właściwości chemiczne. 

 

Po powrocie na stację i po krótkim odpoczynku po leśnych wędrówkach młodzież udała się z powrotem do szkoły. 

 

Zapraszamy do odwiedzenia strony stacji: https://www.facebook.com/Stacja-Meteorologiczna-Elbląg-Kamionek-Wlk-197076231046400/


Bookmark and Share

‹ cofnij drukuj do góry