Strona głównaSzkolne aktualności › „Migiem” do ZSEiT

„Migiem” do ZSEiT

[17.12.2018]

12 grudnia 2018 roku klasa II LO o ukierunkowaniu obronnym z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku zwiedziła 22 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

Uczniów w imieniu dowódcy powitał rzecznik prasowy mjr Tomasz Basaraba, który na wstępie przedstawił w krótkim zarysie historię 22 Bazy i jej obecne zadania. W hangarach umożliwiono młodzieży obejrzenie słynnych MiG-21 i innych samolotów używanych w przeszłości. Uczniowie mieli okazję obejrzenia wnętrz kabiny pilota, urządzeń nawigacyjnych i celowniczych. Każdy mógł zasiąść w kabinie i „na sucho” przećwiczyć start i lądowanie. Uczniów zapoznano także z obsługą techniczną samolotów bojowych MiG-29 - widok skomplikowanych urządzeń we wnętrzu samolotu wzbudził respekt i szacunek do pracy pilotów. Kadeci dowiedzieli się, że ćwiczebne pojedynki pilotów w powietrzu odbywają się także nad Pasłękiem. Piloci z Malborka oprócz wykonywania bieżących zadań szkoleniowych biorą również udział w misjach NATO - osłaniają przestrzeń powietrzną członków Sojuszu nieposiadających lotnictwa myśliwsko-szturmowego.

Uczniowie mieli dużo szczęścia, bo pogoda pozwoliła na starty MiG-ów, najpierw pojedynczo a potem parami. Były parady w powietrzu i lądowania przy pomocy spadochronu, który działa jak dodatkowy hamulec.

Infrastruktura techniczna i wyposażenie lotniska zrobiły na uczniach duże wrażenie.

Info ZSEiT: mjr Bolesław Czechowski