Strona głównaSzkolne aktualności › ZSEiT na Narodowym Czytaniu „Wesela”

ZSEiT na Narodowym Czytaniu „Wesela”

[05.09.2017]

W sobotę 2 września odbyła się kolejna edycja NARODOWEGO CZYTANIA.

Ze względu na deszczową aurę wydarzenie miało miejsce w Izbie Historycznej Biblioteki Publicznej w Pasłęku. Akcja zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ma na celu propagowanie czytelnictwa i wzbudzanie zainteresowań literackich. W tym roku decyzją internautów wybrano do publicznego czytania młodopolski dramat oparty na faktach, czyli „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Organizatorami akcji byli Urząd Miejski i Biblioteka Publiczna w Pasłęku. Czytanie scen z aktu I „Wesela” rozpoczął dialog goszczącego w Pasłęku senatora RP Jerzego Wcisły

z burmistrzem Wiesławem Śniecikowskim, którzy odczytali kwestie Dziennikarza i Czepca.

Sceny od V do XII przeczytali reprezentanci Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych  oraz  7-letnia Kasia, która dopiero zaczyna naukę w szkole podstawowej. Choć nie zabrzmiał jeszcze pierwszy dzwonek rozpoczynający nowy rok szkolny 2017/18, w role weselnych gości wcielili się nie tylko uczniowie, ale także dyrekcja i nauczyciele.

Piękna dekoracja sali i barwne rekwizyty wprowadziły wszystkich w klimat weselnej uczty w podkrakowskich Bronowicach  z 1900 roku. Uczestnikom i słuchaczom Narodowego Czytania dopisywał dobry nastrój i humor.

W przerwie  można było wysłuchać gry Orkiestry Dętej Parafialnej z Zielonki Pasłęckiej.

Ciekawe, jakie narodowe dzieło będzie czytane za rok? Nie omieszkamy przekonać się o tym osobiście.

W Narodowym Czytaniu udział wzięli:

Pan Marian Matuszczak – dyrektor ZSEiT w roli Poety

Pani Lidia Zawarczyńska – wicedyrektor ZSEiT w roli Maryny